Planując zakup lub wynajem wózka widłowego należy wziąć pod uwagę na kilka parametrów, aby maszyna była odpowiednio dopasowana do rodzaju wykonywanych zadań oraz kwoty przeznaczonej na tę inwestycję. Prezentujemy, czym kierować się podczas wyboru wózka widłowego.
Minimalne wymiary wózka widłowego
Wózek widłowy przeznaczony do pracy w terenie nie musi spełniać wielu wytycznych co do jego wysokości. Sytuacja ma się inaczej w przypadku pracy np. w magazynie. Wtedy wysokość minimalną wózka należy porównać z wysokością drzwi, bram i przestrzeni ładunkowych na samochodach, które przy załadunku i opróżnianiu obsługiwać ma ten wózek. Poza wysokością znaczenie ma szerokość w przypadku sprawnego poruszania się pomiędzy wąskimi regałami. Szerokość wpływa nie tylko na wjazd w alejkę, ale i na promień skrętu.
Masa własna wózka widłowego
W części pomieszczeń może obowiązywać limit maksymalnego obciążenia podłoża. Z tego powodu należy znać masę wózka widłowego, aby obliczyć jego ciężar z załadunkiem, operatorem, paliwem i dodatkowym sprzętem.
Udźwig wózka widłowego
Wartości udźwigu wózków odnoszone są do udźwigu nominalnego, co oznacza, że podany udźwig maksymalny odnosi się do ładunku o środku ciężkości 500 mm, uniesionego na wysokość 3,3 m. Aby ustalić właściwy udźwig, należy skorzystać z diagramu udźwigu, by wyznaczyć udźwig zredukowany, czyli maksymalną wagę załadunku, którą wózek jest w stanie unieść przy wyznaczonym środku ciężkości i wysokości podniesienia. Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy, warto wybrać wózek z lekką nadwyżką.
Wysokość podnoszenia wózka widłowego
Maksymalna wysokość unoszenia to odległość od podłoża do górnej krawędzi wideł. Znormalizowane wózki widłowe mają możliwość podnoszenia na 3300 mm. Większą wysokość osiągają wózki typu reach truck z masztami dwu- lub trzyczęściowymi.