Działanie układów hydraulicznych polega na wykorzystaniu energii potencjalnej zgromadzonej w cieczy za sprawą odpowiednio wydajnej pompy. Jej spożytkowanie nie będzie jednak możliwe, jeżeli używany czynnik nie trafi do podłączonych do systemu odbiorników – siłowników bądź silników. W tym celu muszą być zastosowane właściwe przewody sztywne albo elastyczne. Konieczna okaże się więc produkcja węży hydraulicznych, które zostaną wyposażone w końcówki umożliwiające ich instalację. Przekonajmy się, jak wygląda proces zakuwania węży i jakie elementy są w nim używane.
Na czym polega zakuwanie węży hydraulicznych?
Węże hydrauliczne służą do łączenia ze sobą poszczególnych elementów układu w miejscach, gdzie niezbędne jest zachowanie elastyczności, pozwalającej na przemieszczanie komponentów względem siebie, a także podłączanie wszelkiego rodzaju odbiorników zewnętrznych. By było to możliwe, na ich zakończeniach muszą pojawić się specjalne okucia trwale złączone z wężem. Najczęściej dzieje się tak dzięki nasunięciu węża na sztywny rdzeń wewnętrznej części okucia, a następnie zaciśnięcie na nim tulei zaciskowej. Ponieważ oba elementy mają dostosowaną do takiego zabiegu konstrukcję, wąż zostaje unieruchomiony, a połączenie między nim a okuciem pozostaje szczelne mimo stosowania wysokiego ciśnienia.
Jakie końcówki są używane w przypadku węży hydraulicznych?
Końcówki do węży hydraulicznych służą do wykonywania połączeń gwintowanych lub montażu z wykorzystaniem szybkozłączek. W pierwszym przypadku korzysta się z wielu różnych standardów m.in. brytyjskiego lub amerykańskiego z gwintem calowym, niemieckiego DIN, a także japońskiego np. Komatsu, Nissan czy Toyota. Popularny jest też standard francuski. Rodzaj okuć jest więc dopasowywany do typu urządzenia oraz zamontowanych w nim komponentów. Szybkozłączki są stosowane w różnych systemach np. STECKO, WERO czy SSKV, a ich użycie nie wymaga korzystania z dodatkowych narzędzi i jest bardzo szybkie.