Skip to main content

Prowadząc firmę budowlaną czy halę magazynową nie można obyć się bez wózków widłowych. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kupno czy wynajem tych maszyn, warto poznać dostępne na rynku rodzaje wózków widłowych i dopasować odpowiedni rodzaj i model do swoich potrzeb, rodzaju prowadzonej działalności i transportowanych materiałów.

Na jaki rodzaj wózka widłowego się zdecydować?

  • Wózek spalinowy – idealnie sprawdza się podczas intensywnej pracy wielozmianowej, ponieważ mogą pracować dłużej, niż wózki elektryczne. Ze względu na emisję spalin wózek tego rodzaju to dobry wybór do pracy na zewnątrz, w różnych warunkach pogodowych, przy rozładunku, produkcji i składowaniu wyrobów.
  • Wózek elektryczny – to nowoczesne i przyjazne środowisku rozwiązanie, kiedy zależy nam na redukcji spalin. Wózka elektrycznego można bez przeszkód używać w pomieszczeniach zamkniętych, sprawdzi się więc niewielkich jak i pojemnych halach magazynowych. Dodatkową zaletą jest niska emisja hałasu, co wpływa na komfort pracy użytkowników, nawet przy kilku równocześnie pracujących maszynach. Ze względu na swoją specyfikę wózek elektryczny jest większą inwestycją niż wózek spalinowy, ale warto rozważyć ją, budując zakład na podstawie zasad zrównoważonego rozwoju.
  • Wózek ciężki – wzmocniona konstrukcja i szerokie opony tych maszyn pozwalają użytkować wózek ciężki nawet na trudnej nawierzchni i podnosić oraz przewozić towary i wyroby o dużej masie, nawet do kilkudziesięciu ton. Znajdują zastosowanie w portach, do transportu kontenerów o dużej wadze, ale również w przemyśle drzewnym czy metalowym.

Wybierając wózki widłowe do swojego przedsiębiorstwa, warto dokładnie poznać specyfikę poszczególnych rodzajów tych maszyn, ale również skorzystać z profesjonalnej pomocy w doborze wózków widłowych zarówno jeśli rozważamy kupno, jak i wynajem krótko- lub długookresowy sprzętu.