Skip to main content

Wózki widłowe są coraz częściej doceniane nie tylko przez właścicieli dużych magazynów i hurtowni, ale także niewielkich firm, w których prowadzi się sporadycznie czynności przeładunkowe. Wózki widłowe usprawniają pracę, zapewniają bezpieczeństwo pracowników i komfort użytkowania.

Technologia produkcji wózków widłowych zmieniała się na przestrzeni lat. Dzisiejsze maszyny często wyposażone są w klimatyzowane kabiny i sprzęt audio, które znacznie zwiększają wygodę operatorów maszyn. Najczęściej wózki stosowane są w branży logistycznej, spożywczej, budowlanej i przemysłowej. Spotkać je można zarówno na placach budowy, jak i w magazynach oraz innych zamkniętych pomieszczeniach. Możliwości zastosowania wózków zależą jednak w dużej mierze od ich rodzaju.

Jakie wyróżniamy rodzaje wózków widłowych?

Jednym z najbardziej nowoczesnych i zarazem popularnych rodzajów wózków widłowych jest wózek elektryczny. Jest to ekologiczna alternatywa dla wózka spalinowego. Idealnie nadaje się do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ nie produkuje spalin. Jego niewątpliwą zaletą jest cicha praca.

Wózek spalinowy zasilany olejem napędowym częściej jest stosowany na zewnątrz; wózek spalinowy zasilany gazem LPG lub CNG stosowany jest tak na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Mimo popularności maszyn elektrycznych wózek spalinowy wciąż często jest używany ze względu na jego uniwersalność. Kolejny rodzaj wózka to tzw. wózek ciężki. Jest on przeznaczony do przenoszenia towarów o bardzo dużym ciężarze, nawet do kilkudziesięciu ton. Ze względu na budowę wyróżnia się też wózki widłowe czołowe, boczne, systemowe i inne.

Dobór właściwego rodzaju wózka widłowego ma wpływ nie tylko na ekonomię i wygodę pracy, ale przyczynia się do zachowania sprawności urządzenia na długo. Nieprawidłowa eksploatacja może powodować awarię i szybsze zużycie urządzenia, a zatem straty finansowe.